AMD technologicznie wspiera naukę
fot. Materiały promocyjne
News

AMD technologicznie wspiera naukę

AMD technologicznie wspiera naukę

Zespół EndGame

Zespół EndGame

Superkomputery stają się kluczowym narzędziem w laboratoriach na całym świecie

Niemal równocześnie z przełomem na gruncie superkomputerów i przebiciem bariery 1 EksaFLOPS firma AMD oficjalnie rozszerza swój Fundusz HPC (High Performance Compute) o dodatkowe 7 PetaFLOPS mocy obliczeniowej oraz integrację z klastrami Xilinx HACC (Heterogeneous Accelerated Compute Clusters). Fundusz ten ma na celu zapewnić możliwości obliczeniowe badaczom, którzy pracują nad najtrudniejszymi wyzwaniami: od walki z COVID-19 po zmiany klimatu. Do dziś firma AMD ofiarowała ponad 20 PetaFLOPS mocy o wartości rynkowej wynoszącej ponad 31 milionów USD dla 28 instytucji w 8 krajach.

 

Superkomputery stają się kluczowym narzędziem w laboratoriach na całym świecie, ponieważ przyspieszają badania oraz pozwalają na tworzenie złożonych symulacji. Wśród beneficjentów AMD HPC Fund są m.in. instytucje w Europie, takie jak:

  • niemieckie Centrum Superkomputerowe w Stuttgarcie (HLRS), które implementuje model przewidujący rozwój pandemii COVID-19 i tworzy efektywniejsze i bardziej dokładne prognozy dla ekspertów ochrony zdrowia i rządu.
    • Dr Inżynier Ralf Schneider, szef Bibliotek i Metod Numerycznych w HLRS: „Wsparcie AMD HPC Fund stało się impulsem i inspiracją, aby ulepszyć nasze narzędzie predykcji obłożenia oddziałów intensywnej terapii. Moc ofiarowana przez AMD umożliwiła nam 30-krotne skrócenie czasu potrzebnego do przeprowadzenia symulacji jednego dnia rozwoju pandemii, a ponadto zwiększyło efektywność i dokładność prognoz dla Niemieckiego Federalnego Instytutu Badań nad Populacją (Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung). Obecnie wykorzystujemy tę dodatkową moc jako narzędzie do interdyscyplinarnych badań oraz do nowych badań nad kodami symulacji dynamiki molekularnej, które są potrzebne do analizy kolca proteiny wirusa SARS-CoV 2.”
  • włoski Uniwersytet w Trento, który korzysta z tej mocy w celu przyspieszenia analizy relacji ekspresji genów w programie gene@home.
    • Enrico Blanzieri, profersor w Departamencie Informacji Inżynierskiej i Nauk Komputerowych w Uniwersytecie w Trento: „AMD HPC Fund  zagwarantował nam stałą moc obliczeniową do równoważenia odstępstw w naszym programie wolontariatu gene@home. Projekt działa teraz z pełną mocą i do września 2023 powinno się udać ukończyć określanie wzajemnych powiązań ludzkich genów. Dzięki grantowi AMD HPC Fund możemy też posługiwać się uczeniem maszynowym, aby przygotowywać dane jednokomórkowe do użycia w naszym systemie w przyszłości.”

 

Serdecznie zapraszamy po więcej informacji na stronę AMD HPC Fund.

 

Powiązane tematy:

AMD