Borys-Piątkowska: Narrative designer i writer - kim są?
fot. autora
LUDZIE GAMINGU

Borys-Piątkowska: Narrative designer i writer - kim są?

Borys-Piątkowska: Narrative designer i writer - kim są?

Arkady Saulski

Arkady Saulski

Narrative designer i writer - kim są i czym się różnią?

Czym różni się writer od Narrative designera? Weteranka gamedevu wyjaśniła te kwestie podczas DevGAMM 2023 w Gdańsku!

Maria Borys-Piątkowska jest senior narrative deignerką, writerką, ale też tłumaczką, która pracowała w tak cenionych studiach jak CI Games czy Flying Wild Hog. Podczas DevGAMM 2023, które odbywało się w Gdańsku ta ceniona specjalistka przedstawiła najważniejsze różnice między writerem a narrative designerem.

Jak wskazała Borys-Piątkowska:

Writer patrzy na fabułę gry z punktu widzenia opowieści - narrative designer - z punktu widzenia gracza!

Writer jest bowiem autorem fabuły - to on (lub ona) tworzą opowieść, bohaterów, piszą dla nich dialogi i komponują ich w świecie gry. Tymczasem narrative designer jest tym, który decyduje w jaki sposób opowieść ma być przedstawiona.

Owszem, zdarza się, że jedna osoba pełni te dwie funkcje jednocześnie, jednak istotne jest też by je od siebie odróżniać - czasem to co chce zrealizować writer stoi w sprzeczności z tym co umożliwia gra, w tym zaprojektowana przez narrative designera metoda opowiadania. Wtedy konieczne jest pogodzenie tych wizji.

A czy osoby pochodzące np. ze świata filmu, scenarzyści odnajdują się w gamingu? Jak wskazała Borys-Piątkowska:

Umiejętności i narzędzia wyuczone w scenopisarstwie przydaje się, jednak konieczne jest rozeznanie w tym, które z tych narzędzi sprawdzają się w gamedevie, a które w tym nowym środowisku przeszkadzają.

Wykład był zdecydowanie jednym z najciekawszych podczas imprezy. DevGAMM 2023 bez wątpienia był imprezą, na której pojawili się najlepsi fachowcy.

Kolejna edycja będzie miała miejsce w Wilnie.
 

Powiązane tematy:

DevGAMM