Straszny Wilk - czy to naprawdę dobry tytuł dla Dragon Age?
fot. YouTube
LUDZIE GAMINGU

Straszny Wilk - czy to naprawdę dobry tytuł dla Dragon Age?

Straszny Wilk - czy to naprawdę dobry tytuł dla Dragon Age?

Arkady Saulski

Arkady Saulski

Czy Straszny Wilk to straszny tytuł?

Bioware ujawniło tytuł nowego Dragon Age - Dreadwolf (polski - Straszny Wilk). 

Nigdy fanem Dragon Age nie byłem, pozostaję tu więc umiarkowanym optymistą (Inkwizycja była koszmarna, dwójka całkiem spoko, w jedynkę nie grałem). Zawsze gryzła mi się estetyka w stylu epic-fantasy z fabułą rodem z dark. Ale ja to ja.

Zastanawia mnie natomiast podtytuł. O ile angielskie Dreadwolf brzmi dobrze i klimatycznie, polskie tłumaczenie - Straszny Wilk - brzmi śmiesznie, niczym te pamiętne żarty z polskich przekładów tytułów filmowych, które swego czasu wykonywał Maciej Stuhr.

Czy mam propozycje na lepszy przekład? Jako były tłumacz pozwolę sobie na kilka propozycji.

Nie wiemy czym/kim będzie ów Dreadwolf. Bioware idzie tu drogą Obsidiana, który nie od razu ujawnił czym będzie ów Deadfire z dwójki. Owszem, znawcy lore wiedzieli, że może chodzić o Archipelag Martwego Ognia (i właśnie o ów region chodziło), ale pewności nie było.

Tak samo jest z Dragon Age. Czy Dreadwolf to postać? Region? A może coś głębszego, nazwa zjawiska, okresu w dziejach, organizacji?

Stąd mam dwie propozycje.

Dread to w prostym tłumaczeniu “strach” jednak nie tylko - to pewne uproszczenie. Taki typowy strach po angielsku to fear, zaś dread to coś głębszego - strach mrożący aż do kości, także coś w rodzaju nieokreślonego, egzystencjalnego lęku. Dlatego sam dread tłumaczę raczej jako trwogę. I to otwiera nam pierwsze możliwości: Dreadwolf to może być Wilk Trwogi (jeśli chodzi o postać, przydomek) lub - jeszcze lepiej - Wilcza Trwoga (jeśli chodzi o zjawisko). 

Czy odpowiadają Wam takie hipotetyczne tytuły? Zakładam, że mogę błądzić (lore Dragon Age jest mi całkiem obcy) jednak sądzę, że skoro do premiery jeszcze sporo czasu można sobie pozwolić na takie analizy.


 

Powiązane tematy:

EA