Zapomniana klasyka - te gry chętnie ujrzelibyśmy na GOG.com!
fot. Materiały promocyjne/MobyGames
RETRO

Zapomniana klasyka - te gry chętnie ujrzelibyśmy na GOG.com!

Zapomniana klasyka - te gry chętnie ujrzelibyśmy na GOG.com!

Arkady Saulski

Arkady Saulski

GOG.com wykonuje dobrą robotę w przypominaniu klasyki gamingu, jednak z różnych przyczyn brakuje na stronie co najmniej kilku kultowych gier

Gdy w ubiegłym roku GOG.com przywróciło po wielu latach Blood Omen: Legacy of Kain, dostosowując grę do standardów współczesnego sprzętu, cóż - przyznam, że platforma stała się dla mnie po raz kolejny cichym bohaterem.

Nie był to zresztą pierwszy raz gdy polska platforma przywracała zbiorowej pamięci klasykę. Wcześniej to samo udało się zrobić z produkcjami takimi jak Clash, Heretic, Warlords 3, Hexen - lista jest długa. 

Wiemy też, że każde dodanie takiego klasyka do biblioteki to małe zwycięstwo platformy, bowiem labirynt technicznych i prawnych trudności jakie muszą przejść specjaliści platformy jest doprawdy skomplikowany. Tym bardziej ekipie należy się szacunek za jej pracę. A co jeszcze zobaczyłbym na platformie? Oto bardzo subiektywna lista:

Seria Myth

Bungie dziś kojarzy się z Destiny jak również twórcami sukcesu HALO. A jednak twórcy ci zasłynęli wcześniej tworząc dwie pierwsze odsłony serii strategicznej Myth. Ta produkcja prezentowała jako jedna z pierwszych gier teren w formie 3D, zmieniając też znany z RTSów sposób zarządzania jednostkami - nie produkujemy ich lecz w danej misji otrzymujemy ustaloną wcześniej ilość i to z nią musimy sobie radzić. To wymusza na nas opanowanie skomplikowanego ale satysfakcjonującego procesu decyzyjnego. Jeśli dodamy do tego bogaty świat (dziś to cecha charakterystyczna wszystkich gier Bungie) i angażujące fabuły otrzymamy naprawdę świetne produkcje. To dotyczy też trzeciej części, która co prawda nie była wykonywana przez Bungie i, trzeba przyznać, cierpi na pewne problemy, jednak nadal jest to angażująca, choć nieco zbyt długa strategia.

ONI

Skoro przy Bungie jesteśmy - między Myth a HALO stworzyli oni cyberpunkową grę akcji anime o tytule ONI. Gra mocno nawiązywała do estetyki i fabuły pierwszego Ghost in the Shell oferując ciekawy model rozgrywki, mieszający walkę wręcz i strzelanie. Produkcja niestety nie okazała się sukcesem na tyle dużym by doczekać się kontynuacji, jednak i tak dobrze byłoby ją zobaczyć w bibliotece GOG.

Warhammer: Dark Omen

Z trzech klasycznych strategii ze Starego Świata mamy na GOG.com Shadow of the Horned Rat oraz Mark of Chaos, jednak sequela Rogatego Szczura - Dark Omen - próżno tam szukać. A szkoda, bo była to udana kontynuacja i jedna z ciekawszych produkcji w mrocznym świecie Warhammera.

Dark Colony

Do tej gry mam sentyment szczególny, bowiem była ona jednym z pierwszych RTSów w jakie w życiu zagrałem. Mroczna gra Science Fiction opowiadająca o brutalnym konflikcie między ludźmi a “szarakami” czyli popularnym w latach 90-tych wizerunkiem kosmity. Dark Colony może nie była najbardziej zaawansowaną strategią na ówczesnym rynku ale bez wątpienia była ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza w kontekście szokująco - jak na tamte czasy - brutalnych animacji na polu walki.

Dune II, Dune 2000, Emperor: Battle for Dune

Mało kto pamięta, że historia gier RTS zaczęła się realnie od Diuny - konkretnie studia Westwood, które powieściowy pierwowzór Franka Herberta przerobiło na dynamiczną, jak na owe czasy, strategię. Potem wraz z opartym o silnik Red Alerta Dune 2000 tytuł stał się bardziej przystępny, zaś Emperor był bodaj pierwszym wejściem Westwood w pełne 3D. Dziś tych tytułów nie sposób nabyć… a szkoda, bowiem to naprawdę świetne gry, które zachowują jakość do dziś. 

 

Powiązane tematy:

GoG.com